Marka Tescili - 0312 911 23 02 | Gezgin Ajans A.Ş. ®

Marka Tescili

Marka Tescil Hizmeti

Bir marka, teşebbüsün mal veya hizmetlerinin diğer girişimcilerin mal veya hizmetlerinden ayırt edilmesini ve marka sahibine tanınan koruma siciline koruma konusu açık ve kesin olacak şekilde girilmesini sağlar. Bu nedenle marka tescil ettirmek oldukça önemli bir konudur. Ayrıca marka tescil işleminin avantajları da bir hayli çoktur. Bu yazıda sizlere bu avantajlardan bahsedeceğiz.

Marka Ön Araştırması

Başvuruda bulunmadan önce, tescil edilecek markanın tesciline yönelik bir ön araştırma yapılması yararlı olacaktır. Marka tescili yapılmadan önce tescil edilecek ifadelerin bir kişi veya şirket adına tescil veya dosyalamaya tabi olup olmadığını önceden incelemek mümkündür. Bu bağlamda, başvuruyu sunmadan önce araştırma yapmak önemlidir.

Marka Tescilinin Sağladığı Haklar

Tescilli bir markayı kullanma hakkı sahibine aittir. Bir ticari markanın tescili, sahibine, ticari markanın kapsadığı aynı veya benzer mal veya hizmetlerle karıştırılabilecek herhangi bir işaretin yetkisiz kullanımını önleme, tescilli markanın itibarı üzerinde haksız bir avantaj elde etme veya tescilli markanın ayırt edici özelliğini yok etme hakkı verir.

Tescilli Markanın İzinsiz Kullanılması

Aynı veya benzer tescilli bir marka, marka sahibinin (hak sahibinin) izni olmadan başka bir kişi veya şirket tarafından kullanılırsa, marka ihlal edilmiş olur. Bu durumda marka tescilinin sahibi yasal olarak haklarını koruyabilir. Marka hakkına tecavüz hâlinde tescilli marka sahibi, tecavüzün önlenmesini ve tecavüzün durdurulmasını talep edebilir, ayrıca tecavüzden kaynaklanan zararlar için tazminat talep edebilir. Bu önemli hak talep edebilme durumu, marka tescil işleminin avantajları arasında bulunuyor.

Marka Tescili Avantajları

Bir ticari markayı tescil ettirmenin avantajları nelerdir beraber inceleyelim.
• Yasal koruma sağlar.
• Tescilli bir ticari markanın güçlü bir rekabet gücü ve itibarı vardır.
• Com.tr uzantılı domain satın almanızı sağlar.
• Bazı devlet teşviklerinden yararlanmanıza olanak tanır.
• Kalite belgeleri (TSE, CE, vb.) Almak için bir marka tescili için sertifika veya başvuru gereklidir.
• Taklitlerin ithalat ve ihracatını önlemek için gümrüğe başvuru sağlar.
• Yurt dışı tescil işlemleri için kayıt sürecini kolaylaştırır.
• Bir ücret karşılığında kullanım için devredilebilir veya lisanslanabilir.
• Aynı iş kolundan bir başkasının aynı veya benzer bir markayı devralmasını engeller.

Marka Tescil Fiyatları

Ekonomik fiyat ve hizmet kalitesiyle firmanız için marka tescili hizmetini profesyonel marka danışmanları ile hizmetinizdeyiz. Fiyat teklifi almak için hemen 0312 911 23 02 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

ARAYIN

WhatsApp WhatsApp